2020 Patara Yılınız Kutlu Olsun

2020 Patara Yılınız Kutlu Olsun

Patara mersin blok haber

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı grup toplantısında verdiği müjde Turizmcilerin yüzünü güldürdü. 2020 yılının Patara Yılı olacağını açıklamalarına ekleyen Erdoğan, Turizm değerlerimizin arttırılacağı yönünde de sinyaller verdi. “Patara nedir?” diye soranlar için Patara’nın hangi ilde olduğu ve Kültür kentleri arasındaki yerini sizler için derledik:

Patara’yı Yakından Tanıyalım: 

Reklam Alanı


Tarihi, milattan önceki yıllara dayanan Patara; literatürde Likya kenti olarak geçer. Muğla’nın Seydikemer beldesi ile Antalya Kaş sınırları arasında yer alan Patara, Likya Birliği’nin oy hakkına sahip 16 şehrinden biri olarak tarihte önemli bir liman kenti olarak anılır.

Parata’nın kıyı taşımacılığı konusunda Bizanslılardan Osmanlılara kadar önemli yere sahip olduğu da bilinenler arasında. İskender tarafından kuşatılması da o dönemin jeolojik olarak ne denli önemli bir yere sahip olduğunu kanıtlar cinsten.

Patara Mersin Blok Haber,,

Patara Mersin Blok Haber,,

Mitolojide; Su Perisi Lykia ile Apollo’nun oğlu Paturus’un kurduğu kent olarak geçen Patara, Artemis ve Apollu’nun doğduğu yer olarak masallaşmış durumda. Mitolojide geçen hurma ağacının iklim koşulları el vermediği halde Patara’da yetişmesi mitolojinin gizemli kadifeliğini daha da cezbedici yapıyor.

15 kilometre sahile ev sahipliği yapan Patara, gündüz saatlerinde turistleri ağırlarken akşam saatlerinde Carettaların yumurtlama ve dinlenme alanı olarak doğada önemli bir yer edinmiş. Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından koruma altına alınan Carettalar’ın belli bir saatten sonra sahildeki konumlarına ulaşmakta yasaklandığını hatırlatalım.

Ayakta kalan en eski demokratik meclis binası da Patara’da bulunuyor. Hatta bu binanın ABD mimarisine de örnek olmuş.

Roma Zafer Takı, Kum tepeleri ve tarifi hayal sınırlarını zorlayan güzelliği ile göz dolduran Patara; EN’lerin ve İLK’lerin kenti olarak tarihteki yerini alırken coğrafî olarak bana göre de “İyi ki’lerin kenti” olarak hafızamdaki yerini aldı. İyi ki böyle güzelliği ve dokusu bozulmamış değerli kentlere sahibiz, iyi ki tarih eskidikçe zenginleşen bir coğrafya sunmuş bize…

İyi ki’ler Böyle İken En ve İlk’leri de Unutmadan:

-Dünyanın en güzel plajı

-Akdeniz’in en temiz noktası

-Dünya’nın ilk meclis binası

-Türkiye’nin en uzun plajı

Beyaz lületaşlı kum tepeleri de söylemeden geçmeyelim. Seyehat etmekten hoşlanıyorsanız ve tarihe ilginiz varsa 2020 Patara Yılınız kutlu olsun.

PARATA(MERSIN, BLOK, HABER)

PARATA(MERSIN, BLOK, HABER)

Patara Hurma Ağacı

Patara Hurma Ağacı

Patara Mersin, Blok Haber

Patara Mersin, Blok Haber

Patara, Mersin Blok Haber

Patara, Mersin Blok Haber

Patara Mersin Blok Haber,

Patara Mersin Blok Haber,

 

 

 

 

 

 

Abone olun

Mersin Blok Haber'e abone olup, Mersin ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve tren saatlerindeki değişikkleri anında haberdar olabilirsiniz.