• 2 Haziran 2020 | Salı
anneler günü
anneler günü
anneler günü

Erdemlide Limon Üreticileri D400 Karayolunu Kapattı Başkan Seçer Destek Verdi…

Erdemlide Limon Üreticileri D400 Karayolunu Kapattı Başkan Seçer Destek Verdi…

BASKAN SECER “LIMON URETICISI MALIYETI BILE KARSILAYAMIYOR”

Mersin’in Erdemli ilçesi Türkiye’nin limon üretiminin %70 ini karşılayan bir ilçe. Limon fiyatlarının ihracat sebebiyle ülke içinde artmaması için Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’nin  limona ihracat kısıtlaması getirmesinin ardından Mersin’de limon üreticileri sıkıntıya düştü. Depolarda limonları çürümeye başladı.

BASKAN SECER “LIMON URETICISI MALIYETI BILE KARSILAYAMIYOR”

BASKAN SECER “LIMON URETICISI MALIYETI BILE KARSILAYAMIYOR”

Türkiye’de yetişen limonun yaklaşık yüzde 70’ini üreten Erdemli’de limon üreticisi ve ticaretini yapan vatandaşlar D400 yolunu kapatıp pankartlarla ve sloganlarla sıkıntılarını dile getirdiler. Mağdur olan  ve stokçulukla suçlanan 250’ye yakın limon üreticisi Erdemli’de eylem yaptı. Mersin’i Konya,Karman ve Antalya bağlayan D400 sahil karayolunu kapatan limon üreticisinin katıldığı eylemde limonlar kasalardan yollara saçılırken limon üreticileri

Reklam Alanı


“Karadeniz’e teşvik, Akdeniz’e yasak getirilmemeli”

diye isyan etti.

“HAKKIMIZI VERİN”

Üreticiler adına konuşan limon üreticisi Ali Yardımcı

”Üreticiden 2-2,5 liraya alınan limonun maliyeti zaten 4-4,5 TL arasında .Tarım Bakanı bizlere stokçu dedi. Ben üreticiyim, ürettiğim malı zararına satmak istemiyorum”

dedi.

Kendi imkanları ile soğuk hava depposu kuruduğunu söyleyen Yardımcı,

“Bakan Türkiye’de 60 bin ton limon olduğunu söyledi. Benim kendi depomda zaten bu civarda limon var. Ortalama 200 bin ton limon olduğunu biliyoruz”

diye konuştu.

İhracatın acilen açılması gerektiğini söyleyen Yardımcı,

“İhracat açılırsa en azından hareketlilik  olacak ve alan yok şu anda. Üretici ile market kıyaslanması çok yanlış. Ben burada 4-5 liraya satıyorum marketler de 20-30 lira. Yaptırım yapılması gerekiyorsa İstanbul’daki marketlere yaptırım getirilsin. Biz zarara uğramak istemiyoruz” diye isyan etti. Köylünün milletin efendisi olması gerektiğini vurgulayan Yardımcı, “Biz üretici olarak lüks bir beklenti içinde değiliz. Hayatımızı idame ettirmek için çalışıyoruz. Hakkımızı verin”

dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ihracatı yasaklandığı için limonları ellerinde kalan, tepkilerini göstermek için Erdemli’de eylem yapan limon üreticilerinin durumunu değerlendirdi. Başkan Seçer, limon üreticisinin kilo başına maliyetinin en az 5 lira olduğunu, ihracatın yasaklanması ile fiyatların düştüğünü ve üreticinin maliyeti bile karşılayamaz noktaya geldiğini söyledi.

Üreticinin yaşadığı mağduriyetin yönetim zaafiyetinden kaynaklandığını belirten Başkan Seçer,

“Eğer belirli tahminlerle karar alıyorsanız, sizin tahminlerinizin dışında gelişmeler oluyorsa bu sizin ferasetinizin noksanlığı demektir. Feraset noksanlığı da bilgi noksanlığından kaynaklanır. Bilgi noksanlığı da işinizi iyi yapmadığınız zaman olur. Depolarda ne kadar üretim var, istihsal var, ne kadar ürün var, bunun envanteri elinizde doğru şekilde olsa böyle olmaz”

dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, ihracatı yasaklandığı için limonları ellerinde kalan, tepkilerini göstermek için Erdemli’de eylem yapan limon üreticilerinin durumunu değerlendirdi. Hükümetin aldığı ihracat yasağının tartışılması gerektiğini ifade eden Başkan Seçer,

“Benim bildiğim bir gerçek var. Tarımsal üretim Türkiye’de bir hayli pahalıya mal olan bir alan. Başta akaryakıt, gübre, zirai ilaç, tohum, elektrik, çok pahalı girdiler. Limonu dalından alıyorsunuz, onu bir de yatağa alıyorsunuz ve aylarca depoda bekliyor. Neden? Limon 12 ay kullanılan bir tarım ürünüdür. Şimdi bunun bir de depolama maliyeti var. Depoya, yatağa aldığı zaman bir maliyeti var. Bunu üst üste bindirdiğiniz zaman şu anda bu ürünün maliyeti minimum 5 lira civarında. İhracat durunca fiyatlar geriledi. Oysa ki 7 liraya, 8 liraya kadar çıkmıştı”

dedi.

“Stokçu demek yanlış”

Ürünü elde kaldığı için eylem yapan üreticilere “stokçu” denilmesinin yanlış olduğunu, bu insanların yatakçı olarak anılması gerektiğini kaydeden Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Yaş meyve sebze hasat ettiğiniz anda hemen pazara gidecek ve alıcısını bulacak. Çünkü çabuk bozulur. Yaş meyve sebze, limon da bunun içerisindedir, dalından aldınız, paketlediniz, belli bir süre içinde tüketilmesi lazım. Onun için de uzun süre pazara sunma adına bu yapılıyor. Dalında limon olmadığı zaman pazara sunalım diye bu yapılıyor. Bu bir yönetim zaafiyetidir. Eğer belirli tahminlerle karar alıyorsanız, sizin tahminlerinizin dışında gelişmeler oluyorsa bu sizin ferasetinizin noksanlığı demektir. Feraset noksanlığı da bilgi noksanlığından kaynaklanır. Bilgi noksanlığı da işinizi iyi yapmadığınız zaman olur. İşte gidip depolarda ne kadar üretim var, istihsal var, ne kadar ürün var, bunun envanteri elinizde doğru şekilde olsa böyle olmaz.”

“Limon sorunuyla ilgili farkındalık yaratmak istedik”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin başta limon üretimi olmak üzere tarımsal alandaki gelişmeleri dikkatle izlediğini kaydeden Başkan Seçer, üreticiden gelen destek talebine olumlu yanıt verdiklerini ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 100 ton, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 50 ton limon almasına aracılık ettiklerini hatırlattı. Başkan Seçer,

“Biz bunu farkındalık yaratmak amaçlı, Türkiye’ye duyurulması, insanlara duyurulması, insanların rağbet etmesi, alması amaçlı yaptık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 100 ton, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne 50 ton ürün gönderdik. Burası limon deposu. Yılda 400 bin ton limon üretiliyor. Bunlar sembolik gibi görünebilir ama insanlar bunu duysun, kamuoyunun dikkatini çekelim, farkındalık yaratalım diye yaptık. Diğer bir anlamda da bu zorlu süreçte hem belediyeler adına dayanışmayı ortaya koyabilmek hem de bizlerin adına Ankara halkına, İstanbul halkına bedava limon verebilmek, böyle bir farkındalık yaratmak için uğraştık”

dedi.

Sosyal Medya Hesaplarındaki bzı Yorumlar ise şöyle,

Bu iktidar tarımı resmen gözden çıkardı yazık bu ülkeye
Samet K.
Gemiciklere yük lazım olduğu zaman açarlar ihracatı .konya da limon 12 liraydı bu hafta birde bol olmasa 50 liraya da yiyemiycez galiba
Serdar K.
Bakın bakında ibret alın birtane resmi kanal vermemiş haberi neden yandaşlar hep kazanıyo çünkü susm sustukça sıra sanada gelecek
Bülent K.
Fetocular limonculuk yapmaya başlamışlar .yazık şu duruma.limonda para yoksa çayçılık lapın.
Engin K.
Bunlarınnnn hepsii düzmece normalde haberlerde cıkardı not:: a haber izliyorumm
Cemal S.
Yav allah icin limonun kilosu 5 tl satılıyor çiftçiye gelince onlara okadar yardım edilki geçmişte şehirde almadıklari yer kalmadı siz çiftçiye deyil metropolerdeki insanlara aciyin çiftçiler hepsi nankör yılda 100 bin lira kazaniyorlar kimse bir şey demiyor

 

Abone olun

Mersin Blok Haber'e abone olup, Mersin ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve tren saatlerindeki değişikkleri anında haberdar olabilirsiniz.