• 2 Temmuz 2020 | Perşembe

Kıbrıs Eski Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Yenişehir Etkinlikleri’nde

Kıbrıs Eski Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Yenişehir Etkinlikleri’nde

YENISEHIR BELEDIYESI DERVIS EROGLU’NU MERSINLILERLE BULUSTURDU (mersinblokhaber)

Yenişehir Belediyesi bir süre önce siyaset, spor, sanat ve branşında başarılı isimleri “Yenişehir Etkinlikleri” adı altında Mersinlerle buluşturmayı amaçlamış ve Türk- İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Londra şehri Alderman’ı Emma Edhem’i konuk etmişti.

Geçtiğimiz günlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun ziyaretiyle onurlanan Mersin, Eroğlu’nun ilçe ziyaretleriyle de renklenmişti. Bugün; Derviş Eroğlu’nun Yenişehir ve Mersin halkıyla söyleşisi güne damga vurdu. Başkan Abdullah Özyiğit, Derviş Eroğlu’na ziyareti için teşekkür ederken şu açıklamalarda bulundu:

Reklam Alanı


Kısa süre önce Kıbrıs’a ‘Barışa kulaç at’ adıyla bir etkinlik düzenledik. Sekiz yüzücümüz Kıbrıs’a barışa kulaç atarak 32 saatte vardılar. Ambargolara karşı kulaç atıldı. Kıbrıs’ta ziyaretlerimiz oldu, onlardan bir tanesi de Sayın Derviş Eroğlu’na yaptığımız ziyaretti. Kendisi orada bizlere bugün için söz verdiler. Kendilerine teşekkür ediyorum. Kıbrıs’taki dostlarımız ve halkımızla ilişkilerimizi ilerletme konusunda kararlıyız. İskele Belediyesi ile kardeş belediyeyiz.  Lefkoşa Belediyesi ile kültürel anlamda iş birliği anlaşması imzaladık.”

YENISEHIR BELEDIYESI DERVIS EROGLU’NU MERSINLILERLE BULUSTURDU (6)

YENISEHIR BELEDIYESI DERVIS EROGLU’NU MERSINLILERLE BULUSTURDU (6)

Son dönemlerde Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’la alakalı sıcak gelişmeler yaşanırken Derviş Eroğlu gündem ve tarihle alakalı bilgi verip birlik duygusunun öneminden bahsetti.

“Türkiyesiz KKTC olamaz bizim birbirimize ihtiyacımız var”

Derviş Eroğlu davet edildiği için son derece mutlu olduğunu söyledi. Eroğlu hem kültürel hem de siyasi olarak Yenişehir Etkinliklerin kente çok faydalı olacağını da belirtirken şu cümleleri kurdu:
“Mersin denince aklıma 1974 Barış Harekâtı geliyor. Askerler gemilerle buradan Kıbrıs’a gelmişti. Mersin’in Kıbrıs halkı nezdinde önemli bir değeri vardır. Sizlerle buluşmaktan son derece mutluyum.”

Söyleşide Kıbrıs’ın yakın siyasi tarihi ile ilgili bilgiler veren Eroğlu, Kayserili olduğunu ve dedesinin Kayseri’den Kıbrıs’a Osmanlı zamanında gönderildiğini ifade etti. Eroğlu, “Kıbrıs Türkü Anadolu’dan Osmanlı’nın gönderdiği Türklerdir. Kıbrıs’ta Türk olmak kolay değil. Türklüğün ortaya çıkmaya çalışmasını daima engellediler. Ta ki 1974 Kıbrıs Harekâtına kadar, 1. ve 2. Barış Harekâtı ile Türklerin yaşayabileceği bir coğrafya yaratılmıştır. Ve daha sonra biz orada bir devlet kurduk. Anavatan Türkiye ile birlikte bu devlete sahip çıkmalıyız bize düşen görev bu devleti korumaktır. Kıbrıs Türklerinin Anavatan’a bir vefa borcu vardır. Kıbrıs Harekâtı bizleri toplu mezarlarının eşiğinden döndürdü. Partimde yetiştirdiğim tüm gençler bunu biliyor. Türkiyesiz KKTC olamaz bizim birbirimize ihtiyacımız var. Türkiye ile yaptığımız anlaşmalarla Türkiye’ye yetki verdik. Yeraltı zenginlikleri araması ve ortaya çıkarması için. Türkiye’yi Akdeniz’in dışına atmaya çalışıyorlar.  Kuzey Kıbrıs’a Türklük mührü vuruldu ve bu mühür kalkmaz.  Türkiye ve bizler güçlü olduğumuz ve birlikte olduğumuz sürece muzaffer olacağız. ” diye konuştu.

 

Abone olun

Mersin Blok Haber'e abone olup, Mersin ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve tren saatlerindeki değişikkleri anında haberdar olabilirsiniz.