• 7 Aralık 2019 | Cumartesi

Kurban Eti Nasıl Muhafaza Edilir?

Kurban Eti Nasıl Muhafaza Edilir?

kurban eti nasil muhafaza edilir

Uzmanlar Kurban Bayramı’nda etlerin nasıl tüketilmesi ve muhafaza edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Kurbanlık hayvanın kesilip parçalanmasından sonra, olgunlaşmamış sıcak kurban etinin serin ve temiz bir yerde, geniş bir kap veya tepside birkaç saat dinlendirilmeye ve havalandırılmaya bırakılmasının doğru olduğunu ifade edilirken, kesim yerinde poşet içinde teslim edilen ve sıcak olan eti en kısa sürede poşetten çıkararak temiz ve serin bir yerde yayarak soğumasını sağlamanın doğru olacağı belirtildi.

Reklam Alanı


Etlerin poşette ne kadar uzun süre tutulursa bozulma sürecinin o kadar hızlanacağını ifade eden uzmanlar
kurban etinin uzun süre poşette bırakılmaması gerektiğinin doğru olacağını belirterek havalandırırken de eti belli aralıklarla ters yüz etmek gerektiğini ve bu şekilde tüm parçaların havalanmasının sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Taze etin dinlendirilip havalandırılmasından sonra büyük parçalar halinde değil, kavurmalık ve kıyma gibi küçük parçalar halinde saklanmasının, birçok tüketici açısından daha uygulanabilir olacağını kaydeden uzmanlar en iyi saklama yolunun, etin büyükçe parçalar halinde derin dondurucuda depolamak olduğunu söylediler.

Abone olun

Mersin Blok Haber'e abone olup, Mersin ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve tren saatlerindeki değişikkleri anında haberdar olabilirsiniz.