DOĞAMIZA SAHİP ÇIKALIM

Doğa, soluduğumuz hava , tüm canlıların ortak yaşam alanı , gelecek nesillerimizin teminatı , kısacası sadece bugünümüz değil yarınımız…
İnsanoğluna verilmiş en büyük nimet.
Bazen kafa dinlenilecek bir yer , bazen bir piknik alanı , bazen bir yürüyüş yeri kısacası doğa eşittir insan…
Fakat buna rağmen kıymetini ne kadar da az biliyoruz…

Dünyada yeşil alanların korunmasına yönelik sayısız proje ,politikalar ve sayısız çalışma yapılıyor.
Dünya Ekonomi Forumu’nda Yale ve Columbia Üniversitelerinin ortak olarak yayınladığı rapora göre her yıl dünyanın en yeşil on ülkesi açıklanıyor.
Bu rapora göre;
İzlanda , dünyanın en güzel ülkelerinden birisi ve çevre politikalarına gösterdikleri önem hiç düşmüyor.
Bununla birlikte İzlanda halkı , jeotermal enerji kaynaklarını kullanmanın önemine fazlasıyla önem veriyor. Ayrıca ülkenin en çok kullanılan elektrik ve ısınma enerjisi ise hidrojen.
Ülkede kullanılan toplam enerjinin %82’si hidrojen ve jeotermal kaynaklardan elde ediliyor. Kömür, üretilen enerjinin sadece %18’inde kullanılıyor.
İzlanda 93,5’lik oranla ilk sırada yer alırken bu oranı sırasıyla 89,1’lik oranla İsviçre 2.sırada takip ediyor. İsviçre hükümeti çöp atımlarını ücretli hale getirdi ve halk da ekolojiyle oldukça önem veriyor.
Kosta Rika 86,4’luk oranla 3. sırada , ayrıca Kosta Rika’ya son beş yılda beş milyon ağaç dikildi.
İsveç 86’lık oranla 4.sırada , başkent Stockholm’ü gezerken dikkatinizi çeken ilk şey ekoloji dostu ürünler.
Bu sayıyı sırasıyla Norveç 81,1 oranla 5.sırada , Mauritius 80,6 oranla 6.sırada , Fransa 78,2 oranla 7.sırada , Avusturya oranla 78,1 8.sırada , Küba 78,1 oranla 9.sırada , Kolombiya 76,8 oranla 10.sırada takip ediyor.

Reklam Alanı


Dünya yeşil alanlarının korunması konusunda bu kadar önem verirken bizlerde cennet ülkemizin yeşil alanlarının korunması konusunda gereken önemi vermeli , doğamızı temiz tutmalı ve yeşil alanlarımıza sahip çıkmalıyız…

Abone olun

Mersin Blok Haber'e abone olup, Mersin ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve tren saatlerindeki değişikkleri anında haberdar olabilirsiniz.