İlkay Beyti TUTUCU

1969 Tarsus Doğumlu Atatürk İlkokulu-İçel Anadolu Lisesi- Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Mezunu Uluslararası firmalarda Satış Müdürlüğü (Bosch-Schwarzkopf &Henkel-Reckitt Benckiser -Doluca) Yıldız Harita Müh. Reklam Yöneticilik İBT Medya Yöneticilik

FARK EDEMEDİKLERİMİZ: YARASALAR

Yarasalar, insanların yaşadıkları yere tüner ve rahatsızlık oluşturabilirler. Yarasa kolonisi, çok büyük miktarlarda dışkı ve hoş olmayan koku üreterek yerleştikleri yere rahatsızlık verebilir. Bu yüzden toplumda istenmeyen hayvan olarak nitelendirilebilir.

Halbuki yarasalar, ekolojik hizmetleri bakımından, böcek popülasyonunun dengelenmesinde en önemli görevi üstlenir. Böceklerle beslenen yarasalar, sıtma taşıyıcısı olan sivrisinekler başta olmak üzere birçok zararlı böcekleri tüketerek, onların çoğalmalarını önlemekte ve böylece doğal dengenin korunmasına katkı sağlamaktadır.

Reklam Alanı


Dikkatimi çeken konular arasında ve son zamanlarda takip ettiğim; yarasaların görünmemesi. Biz toplum olarak; yarasalara yerleşim yeri içinde yaşam şansı vermediğimiz için, yarasalar yerleşim yeri dışında yaşamayı seçmişlerdir.
Yerleşim dışı, ormanlık alanlarda da dikkat etmemiz gereken diğer bir konu, orman amenajman planlaması yapılırken; toplumdan uzaklaşan ve ağaç kovuklarında yaşayan yarasalara ve diğer canlılardır.

Bu konu ile ilgili çalışmalar yapan Çankırı Karatekin Üniversitesi , Fen Bilimleri Enstitüsünde Dr. Tarkan Yorulmaz ile istişare ettik. Toplum olarak ekolojik düzene dikkat etmemiz gerektiğini, ortak duygularla paylaştık.
Yaşayan her canlının önemsenmesi dileğiyle…

Abone olun

Mersin Blok Haber'e abone olup, Mersin ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve tren saatlerindeki değişikkleri anında haberdar olabilirsiniz.