İbrahim Kızıl

Selçuk Üniversitesi Harita Mühendisi Bölümünden İbrahim KIZIL, yurt içinde birçok özel firmada Harita Mühendisi olarak görev yaptıktan sonra Tarsus'da Paşa Harita Teknik Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ni kurdu.

FARK EDEMEDİKLERİMİZ: YARASALAR

Yarasalar, insanların yaşadıkları yere tüner ve rahatsızlık oluşturabilirler. Yarasa kolonisi, çok büyük miktarlarda dışkı ve hoş olmayan koku üreterek yerleştikleri yere rahatsızlık verebilir. Bu yüzden toplumda istenmeyen hayvan olarak nitelendirilebilir.

Halbuki yarasalar, ekolojik hizmetleri bakımından, böcek popülasyonunun dengelenmesinde en önemli görevi üstlenir. Böceklerle beslenen yarasalar, sıtma taşıyıcısı olan sivrisinekler başta olmak üzere birçok zararlı böcekleri tüketerek, onların çoğalmalarını önlemekte ve böylece doğal dengenin korunmasına katkı sağlamaktadır.

Reklam Alanı


Dikkatimi çeken konular arasında ve son zamanlarda takip ettiğim; yarasaların görünmemesi. Biz toplum olarak; yarasalara yerleşim yeri içinde yaşam şansı vermediğimiz için, yarasalar yerleşim yeri dışında yaşamayı seçmişlerdir.
Yerleşim dışı, ormanlık alanlarda da dikkat etmemiz gereken diğer bir konu, orman amenajman planlaması yapılırken; toplumdan uzaklaşan ve ağaç kovuklarında yaşayan yarasalara ve diğer canlılardır.

Bu konu ile ilgili çalışmalar yapan Çankırı Karatekin Üniversitesi , Fen Bilimleri Enstitüsünde Dr. Tarkan Yorulmaz ile istişare ettik. Toplum olarak ekolojik düzene dikkat etmemiz gerektiğini, ortak duygularla paylaştık.
Yaşayan her canlının önemsenmesi dileğiyle…

Abone olun

Mersin Blok Haber'e abone olup, Mersin ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve tren saatlerindeki değişikkleri anında haberdar olabilirsiniz.