İlkay Beyti TUTUCU

1969 Tarsus Doğumlu Atatürk İlkokulu-İçel Anadolu Lisesi- Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Mezunu Uluslararası firmalarda Satış Müdürlüğü (Bosch-Schwarzkopf &Henkel-Reckitt Benckiser -Doluca) Yıldız Harita Müh. Reklam Yöneticilik İBT Medya Yöneticilik

İletişemiyoruz!

İletişim, sözlükteki birinci anlamına göre, duygu, düşünce, bilgi ve haberlerin, akla gelebilecek her türlü biçim ve yolla kişiden kişiye karşılıklı olarak aktarılmasıdır.

Buradaki kritik sözcük “karşılıklı” sözcüğü. İkinci ve kısa anlamına göre ise iletişim, kişilerin birbirini anlamasıdır. Aslında iki tanım da toplumumuzun bana göre en büyük sorunu olan iletişimsizliğin nedenini ortaya koymakta. Birinci tanımda olduğu gibi iletişim karşılıklı bir eylemdir ve yine ikinci tanımda olduğu gibi en temel anlamda kişilerin birbirini anlamasıdır. Evet iletişmek için evvela anlamak, anlamak için ise dinlemek gerekir. Peki biz birbirimizi dinliyor muyuz? Maalesef dinlemiyoruz, bu nedenle anlamıyoruz, anlamadan kavga ediyoruz ve sonuç olarak sağlıklı bir iletişimi bir türlü kuramıyoruz. Trafik kazalarından şiddet eylemlerine, aile içi sorunlardan toplumsal kutuplaşmaya kadar tüm sorunlarımızın temelinde işte bu iletişimsizlik var. Bu sorunu çözmeye birbirimizi dinleyerek ve farklı düşünene tahammül göstererek başlayabiliriz. Bunları yaparsak birbirimizi anlar, yani sağlıklı bir iletişim kurmuş oluruz. Bu sayede de kişisel ve toplumsal birçok problemi çözmek için kapıyı sonuna kadar aralamış oluruz.

Reklam Alanı


Abone olun

Mersin Blok Haber'e abone olup, Mersin ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve tren saatlerindeki değişikkleri anında haberdar olabilirsiniz.