• 15 Temmuz 2020 | Çarşamba
İbrahim Kızıl

Selçuk Üniversitesi Harita Mühendisi Bölümünden İbrahim KIZIL, yurt içinde birçok özel firmada Harita Mühendisi olarak görev yaptıktan sonra Tarsus'da Paşa Harita Teknik Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ni kurdu.

Meslek Seçiminde Harita Mühendisliği

Son zamanlarda, üniversite sınav sonrasında, meslek seçimi ile alakalı, kendi mesleğim olduğu için, Harita Mühendisliği’nin özel sektör ve devlet alanında nasıl olduğu; şartlara göre tercih edilebilir mi edilemez mi şeklinde birçok soru ile karşılaştım.

Harita mühendisliği bölümü bizim üniversite sınavları zamanında (2005), tercih listesinde, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği olarak isimlendiriliyordu. Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği isminde iken birçok karmaşaya sebep oluyor ve isminin bilinmediğinden dolayı pek fazla tercih edilmiyordu. Onun için ihtiyaç epey fazlaydı. Hatta ismini bile telaffuz etmek zordu. TRT 1’de yayınlanan “Yedi Numara” dizisinde Recep karakterinde bulunan Volkan GİRGİN’in söylemlerinden de anlaşılabilir. Bundan dolayı tercih edilebilmesi ve kolay anlaşılabilmesi için Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği ismine, Harita Mühendisliği olarak güncelleme yapıldı.

Reklam Alanı


Harita mühendisliği kendi içerisinde birçok dallara ayrılmaktadır. Jeodezi (yer ölçüm), Fotogrametri, Kartografya, Arazi Yönetimi ve Ölçme Tekniği. Her biri de kendi içerisinde ayrı ayrı sektörleri oluşturmaktadır.

Harita uygulamaları; arazi-ölçme ve ofis çalışmalarının ortak bir noktada toplanması sonucu oluşturulur. Devlet sektöründe arazi ve ofis çalışanları kendi içerisinde birbirinden ayrılmıştır. Özel sektörde de durum bu şekilde olmalıdır. Ama özel sektörde, ekonomik durumlardan dolayı, arazide bulunan personeller ofis grubunda yapılan uygulamaların tamamını yapmak zorunda kalabiliyor. Durum böyle olunca ofis ve arazi şartları da göz önünde bulundurulduğunda çalışan personeller cinsiyet olarak erkek tercih ediliyor. Özel sektör düşünenlerin, bu durumu göz önünde bulundurmasını tavsiye ederim.

Günümüzde mühendislik alanında Harita Mühendislerinin çok önemli bir rol üstlendiğini söylemek mümkündür. Devlet sektörü düşünenlerin KPSS alım durumlarını; özel sektör düşünenlerin de yukarıda bahsettiğim durumlar göz önüne alınarak değerlendirme yapmalarını tavsiye ederim. Tercih edecek arkadaşlara başarılar dilerim.

Abone olun

Mersin Blok Haber'e abone olup, Mersin ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve tren saatlerindeki değişikkleri anında haberdar olabilirsiniz.