• 20 Ekim 2019 | Pazar
İlkay Beyti TUTUCU

1969 Tarsus Doğumlu Atatürk İlkokulu-İçel Anadolu Lisesi- Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Mezunu Uluslararası firmalarda Satış Müdürlüğü (Bosch-Schwarzkopf &Henkel-Reckitt Benckiser -Doluca) Yıldız Harita Müh. Reklam Yöneticilik İBT Medya Yöneticilik

SAYGI

Saygı,

Saygı olmayan bir ülke gelişemez, okumayan bir ülke gelişemez, bilime önem vermeyen bir ülke gelişemez, üretmeyen bir ülkenin, kültürüne sırt dönem bir toplumun, inanç özgürlüğüne sahip çıkmayan bir ülkenin geleceği karanlıktır.

Reklam Alanı


Bunların hepsini bilmeyen var mı?

Çoğumuz bunu bilmemize rağmen uygulamıyoruz maalesef.

Saygı çoktan sizlere ömür. Cenazesini kaldırdılar. Yaşlıya, ataya öteye saygı % 90 yitirilmiş durumda. Evliliklerdeki saygı sevgi dejenerasyona uğramış. Televizyon programlarında çevrede gördüğümüz duyduğumuz ilişkilerde saygı sevgi yerlerde sürünüyor. Kalanları da bitirmek için televizyon programları algı operasyonlarına devam ediyor.

1980 öncesi birisi sahtekarlık yaptığında insanlar ayıplar toplumdan soyutlardı. O dönemden sonra sahtekarın adı değişti işini bilen adam, iş bitirici, uyanık ve Aziz Nesinin Zübük’ü oldu. Örnek alınan örnek gösterilen bireyler olmaya başladılar. Magazin programlarında yeni nesillere ne olduğu belli olmayan ama adı star insanlar rol model olarak gösterildi. Saatlerce reklamları programları yapıldı . Ama ne yazık ki kültür, eğitim, belgesel programları yerine bunlar izlenme rekorları kırdı.

Okumak artık memur olabilmek için KPSS şartı oldu. Okumayan bir toplum olduk. Yüce kitabımızı Kur’an-ı Kerim’i bile son verilere göre okumuyoruz. Anlayarak okunsa içinde ne değerler ne dersler var. Okuduğunu anlamayan bir nesile sahibiz. Kendi iş yerime gelip staj yapan, sokakta gördüğüm gençlere baktığım zaman çoğu için üzülüyorum. Okumuyor , okuduğunu da anlamıyorlar. Birbirlerine ve çevrelerine saygısız bir nesil geliyor. Söyleneni yapmamak için elinden geleni yapıp bahanelerle, cep telefonuyla, Facebook’la, Instagram’la hayatını geçiriyor. Hep bir suçlu var onlar için kendileri dışında. Çoğunun hayali masa başı bir iş. Hiçbir iş yapmadan para kazanan, internette magazin haberlerini takip edip kimin kimle ne yaptığını merak eden , Facebook’da geyik yapan içeriği beş para etmez videolar paylaşan bir nesil geliyor.

Trafik allak bullak. Öne geçmeyi hız yapmayı marifet bilen, motorsikletlerin arabalar eksozlarını modfiye edip ses borsu haline getirip caddelerde bağırta bağırta dolaşan, spin atanlarla dolu trafik. Kimse hakkına razı değil. Herkes Paşa torunu diğerleri sıra bekleyen dangalaklar sürüsü ve sanki bir tek kendileri akıllı. Sıramatik olan bankalarda bile tanıdık torpili işliyor bu ülkede her nasılsa. Yere çöp atma konusunda birbiriyle yarışan bir toplum olduk. Her taraf çöp. Bir temizleyen olmasa çöpümüzde boğulacağız. Tuvalete giden adam sifonu çekmeye üşeniyor. Sigara tüttürüyor sonraki gelenin rahatsız olacağını düşünmeden ve izmarite yere atmayı ihmal etmiyor. Çöp kovasını süs zannedip dışına atıyor artığını insanımız. Arkasından koşup attığı izmariti, boş sigara paketini, kola şişesini geri veresim geliyor ama kesin kavga sebebi.

O kadar kolay kavga edip vahşileşebiliyoruz ki ürkütücü. Her gün haberler 5 para etmez sebeplerden öldürülen insanlarının görüntüleri ve yazıları ile dolu. Gurur adına, namus adına, ego adına, namım yürüsün adına bir Müslüman başka bir Müslüman’a bırakın onu, hiçbir insanın yapmaması gereken hareketlerini görüyoruz. Yozlaşmış kültür baş tacı, yüzyıllara dayanan gelenek görenekler yok sayılıyor. Kıyamet belirtileri sanki…
Nasıl çözülür bu durum : İkra (Oku)

Okuyarak okuduğunu anlayarak, gelenek göreneklere sahip çıkarak . Birbirine , doğaya, hayata saygı duyarak.

Abone olun

Mersin Blok Haber'e abone olup, Mersin ile ilgili son dakika haberleri, hava durumu ve tren saatlerindeki değişikkleri anında haberdar olabilirsiniz.